Odznaky 1954 - 1968, Pilot Strana 1/ 1
Strana : 1   Celkem položek : 6

    Pilot   

 

    V roce 1954 došlo k zavedení odznaků třídních specialistů letectva. Nově jsou zavedeny odznaky vyjadřující odbornou třídnost pilota : 1. třídy, 2. třídy, 3. třídy a pilota beztřídního.

 

    Na výrobě těchto odznaků se podílely : národní podnik ZUKOV PRAHA XI, ZUKOV 02, Štátna mincovňa Kremnica a Bižuterie Jablonec nad Nisou. V případě pilota 3. třídy se vyskytují dvě varianty odznaku odlišující se barvou štítu – světlemodrá (tyrkysová) varianta a tmavomodrá varianta. Odznaky pilota byly vyrobeny podle sovětského vzoru a proto upozorňuji, že po odstranění upínací matice s označením výrobce jsou oba odznaky zaměnitelné. Spolehlivým vodítkem pro rozpoznání těchto odznaků je jejich číslování, protože sovětské odznaky nebyly číslované. Naše odznaky byly buď číslované a pokud nebyly, měly alespoň na rubu jednoho z křídel upravenou plošku pro vyražení matričního čísla. Odznaky byly zhotoveny z tombaku.  

           

    Pilotní odznak se vydával spolu s Osvědčením vojenského pilota, které mělo shodné číslo s matričním číslem odznaku. Osvědčení bylo vydáváno pilotům na základě splnění kritérií pro jednotlivé třídnosti. Desky osvědčení vojenského pilota byly pro jednotlivé třídnosti barevně odlišeny.                


Pilot 1. třídy

  více info..
Pilot 3. třídy

  více info..


Pilot 2. třídy

  více info..
Pilot beztřídní

  více info..


Pilot 3. třídy

  více info..
Osvědčení vojenského pilota 1. třídy

  více info..Strana 1
© 2008 by JP Design (www.jpdesign.cz)